Krievu bērnudārzi pāries uz mācībām latviešu valodā

Pastāsti savējiemShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

2019. gada septembra beigās Saeima nodeva izskatīšanai komisijām likumu, kura mērķis ir palielināt latviešu tiesības sūtīt bērnus krievu bērnudārzos latviešu valodā.

Iespējams, izklausās nesaprotami, bet šobrīd, piemēram, Rīgā nav problēmas dabūt vietu pašvaldības bērnudārzā krievu valodā, savukārt latviskajās grupiņās ir garas rindas. Jaunais priekšlikums paredz, ka gadījumā, ja vecāki uzraksta iesniegumu, ka vēlas, lai bērns apgūst pirmsskolas izglītības programmu latviešu valodā, tad iestādei tas ir jānodrošina.

Reālā dzīvē tas nozīmē, ka latviešiem pavērsies iespējas sūtīt savus bērnus krievu bērnudārzos un pēc tam pieprasīt, lai māca latviski.

Vai krievi sāks mācīties latviski?

Maz ticams, ka krievi vēlēsies, lai viņu bērni bērnudārzā apgūtu prasmes latviešu valodā. Lai arī daļa krievu jau tagad sūta savus bērnus uz latviešu bērnudārziem, tomēr lielākā daļa parasti dod priekšroku, lai sākumā visas prasmes tiktu apgūtas mātes valodā.

Ko par to saka zinātnieki?

Bērniem nav problēmas apgūt dažu gadu vecumā vairākas valodas vienlaicīgi. Bērni, kas dzimuši divvalodīgās ģimenēs jau no agras bērnības apgūst abas valodas “native speaker” līmenī.

Kurš no šīm pārmaiņām iegūs?

Šobrīd krievi Latvijā ir priviliģētā situācijā, jo viņu bērni var apgūt teicami gan latviešu, gan krievu valodu un skolā vēl apgūst angļu vai vācu valodu. Latviešu bērni turpretim krievu valodu apgūst slikti un darba tirgū zaudē, jo darbadevēji vēlas darbinieku, kas brīvi runā gan krieviski, gan latviski.

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/saeima-vertes-ieceri-nodrosinat-macibas-valsts-valoda-visos-pasvaldibu-bernudarzos.a333251/

Pastāsti savējiemShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *