Latvijā tiek pārspēti karstuma rekordi – vai tas ir labi ?

Pastāsti savējiemShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Pēdējās trīs dienās Latvijā visu laiku tiek ziņots par pārspētiem kartsuma rekordiem. Viss, protams, ir labi, ja ir atvaļinājums un iespēja laiskoties ēnā vai darbs noris vēsās telpās. Ko darīt tiem, kas strādā atklātā saulē (ceļu būvniecība un remonts, lauksaimniecība, lopkopība, ielu tirgotāji) ? Latvijas likumdošana gan paredz iespēju un pat uzliek par pienākumu darba devējam nodrošināt īpašus nosacījumu situācijās, kad gaisa temperatūra pārsniedz noteiktu slieksni, taču praksē ne vienmēr tas tiek ievērots.

Karstais laiks rada papildus izaicinājumus arī ofisu darbiniekiem, kuru darbavietas nav aprīkotas ar pienācīgu ventilāciju. Rezultātā temperatūra darba vietā var pat pārsniegt 35 grādus pēc Celsija. Valsts iestādēs un privātajos uzņēmumos, kam rūp savi darbinieki tiek noteikta saīsinātā darba diena vai darbs tiek organizēts pēc īpaša grafika.

Ko darīt tiem, kam darba devējs nedod atlaides karstā laikā ?

Atceries – Tu neesi darba devēja vergs un agri vai vēlu darba attiecības beigsi. Tava dzīvība un veselība ir krietni svarīgāka nekā darbadevēja ambīcijas. Ja tiesības tiek pārkāptas un kompromisu nav iespējams panākt, sazinies ar Valsts darba inspekciju*

Ja neesi tik drosmīgs un/vai baidies saķerties ar priekšniecību, atrodoties tiešu saules staru iedarbībā velc apģērbu, kas nosedz visu ķermeni, sevišķi galvu. Pretsauļošanās krēmi nav uzticami un to blaknes vēl līdz galam nav izpētītas.

Kad karstums beigsies ?

Ir jau augusts un nav nekāds pārsteigums, ka rudens nāk apgleznot Latviju. Tas viss rada apstākļus, ka varam sagaidīt temperatūras samazināšanos jau tuvākajā laikā. Latvijas meteodienestiem nereti nākas kļūdīties savās prognozēs un pēc tam skaidrot, kādēļ kļūda ir notikusi. Tajā pašā laikā laika ziņas Latvijā un to komentāri piesaista visvairāk lasītāju, tādēļ nav jābrīnas, ka apollo katru dienu raksta garus un plašus rakstus par gaidāmo laiku. Regulāriem lasītājiem tas var likties tracinoši, bet cīņā par reklāmdevējiem apollo neko labāku par laika prognozi + maldinošiem virsrakstiem reti, kad izdomā.

Labā ziņa –  paredzu, ka jau tuvāko 5 darba dienu laikā lielais karstums rimsies un sagaidīsim temperatūras samazināšanos par 5 līdz 10 grādiem pēc Celsija. _________________

*VDI – Valsts darba inspekcija (apmeklē iestādes mājaslapu)

Pastāsti savējiemShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter