Populārākie radio Latvijā

Pastāsti savējiemShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mēs visi zinam dziesmu – “Video killed the radio star”. Attīstoties tehnoloģijām arī radio ir piedzīvojis būtiskas pārmaiņas, taču ne norietu. Pētījumi liecina, ka vairāk kā puse Latvijas iedzīvotāju joprojām klausās savu iecienīto radio kanālu(s) katru dienu.

Neapšaubāmos līderos joprojām ir valsts uzturētais Latvijas radio 2, kam seko Latvijas radio 1 un Skonto. Top3 uz papēžiem min (ne pārāk tuvu) EHR un SWH. Interesanti, ka daļa no klausītājiem izvēlas klausīties radio nevis caur saviem radio aparātiem, bet internetā, turklāt ar pieaugošu tendenci.

Eradio / interneta radio nodrošina jaunas iespējas klausītājiem un arī jaunus izaicinājumus radio satura veidotājiem. Ja agrāk mūziku un pārraides varēja dzirdēt tikai FM frekvences zonā, tad šobrīd ikviens var klausīties radio caur internetu no jebkuras vietas pasaulē. Lielākie šīs priekšrocības izmantotāji neapšaubāmi ir tautieši ārzemēs – Anglijā, Vācijā, Īrijā, kas tur devušies darba darīšanās vai arī ir pārvākušies pavisam. Dzīvojot svešumā viņi spēj saglabāt piederības sajūtu Latvijai, lasot ziņas, skatoties TV un klausoties radio internetā. Tas ir process par kuru lēmumpieņēmēji īpaši nerunā, taču vajadzētu. Sevišķi svarīgi šo tendenci būtu apzināt brīdī, kad tiek runāts par subsīdijām sabiedriskajiem medijiem un arī komerciālajām radio stacijām.

Vai šoferu radio klausās tikai šoferi?

Latvijas radio 2 ir Latvijas populārākais radio un pārraida saturu tikai un vienīgi latviešu valodā. Varētu domāt, ka to klausās tikai pensionāri, autobusu šoferi un cilvēki pirmspensijas vecumā, taču tie ir maldi. Apstākļos, kad komerciālo radio piedāvājums aprobežojas ar 80-90-gadu populārākajiem hitiem vai Eiropas hitu parādi, klausītājs ātri nogurst. Brīdī, kad negribas vairs klausīties tās pašas dziesmas atkal un atkal, turklāt angļu mēlē, tiek pieņemts lēmums par radio kanāla pārgriešanu uz šķietami neticamu variantu – LR2. Jā, pat 40 un tikai 30 gadus sasniegušie var izvēlēties klausīties Latvijas radio 2, ja neapmierina angļu valodā dzirdamais repertuārs. Jaunieši gan joprojām dod priekšroku EHR un tā daudzajiem satelītradio kanāliem.

Ko klausās krievi?

Krieviski runājošajiem, pārsvarā krieviem, populārākās radio stacijas ir Radio Baltkom, Mix FM, Jumor FM un Hiti Rossii. Atšķirībā no latviski skanošajām radio stacijām šeit biežāk ir dzirdamas humoristiskas pārraides, t.i. joki un raidījumi, kas ļauj cilvēkiem pasmieties. Vai krievi ir savādāki kā latvieši? Iespējams, taču galvenā atšķirība ir piedāvājums. Visi joki tie retranslēti no plašā Krievijā dzirdamā piedāvājumā. Tā kā Krievijā dzīvo vairāk kā 100 miljoni iedzīvotāju, tad viņi viegli var saražot būtiski lielāku satura daudzumu.

Avoti:

Pastāsti savējiemShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter